The Tanaka TBC 255PF commercial grade trimmer has the same drive shaft handle and cutting head as the Tanaka TBC 230 but is powered by a 25 cc engine for more This review is from: Tanaka TBC 255PF Commercial Grade Gas Powered Straight Shaft Grass Trimmer / Brush Cutter 25cc 1 3 HP 2 Stroke (CARB Compliant) (Lawn & Patio)Tanaka Power Equipment Tanaka TBC 255PF Commercial Grade Gas Powered Straight Shaft Grass Trimmer / Brush Cutter 25cc 1 3 HP 2 Stroke (CARB Compliant) TBC255PFN The Tanaka TBC 255PF Commercial Grade Gas Powered Straight Shaft Grass Trimmer / Brush Cutter 25cc 1 3 HP 2 Stroke (CARB Compliant) on sale Find great prices on Tanaka TBC 255PF Commercial Grade Gas Readmore...
TBC-255PF Features: -Single Handle Commercial Trimmer/Brush Cutter.-Commercial grade engine.-PureFire low emission two-stroke engine technology.-Bearing, supported, 57'' solid steel drive shaft provides smooth and efficient power transfer from the engine to the cutting head.-Premium 5'' semi-automatic cutting head makes it simple to load and holds 25 feet of .095'' copolymer cutting line.-Displacement: 25cc.-Fuel tank capacity: 23.0.-Drive shaft: 7mm solid steel.-Blade capable: yes. Specifications: -Output: 1.3HP.
  • Walbro carburetor with primer
  • 5" semi-automatic trimmer head; 11.8 lbs. (5.3 kg) with cutting head