For sale Poulan PO450N20S 20-inch 450 Series Briggs & Stratton Gas Powered Side Discharge Lawn Mower
Poulan PO450N20S 20-inch 450 Series Briggs & Stratton Gas Powered Side Discharge Lawn Mower
Poulan PO450N20S 20-inch 450 Series Briggs & Stratton Gas Powered Side Discharge Lawn Mower Details:
  • 20-inch deck
  • 450 Series Briggs & Stratton Engine
  • Fully assembled
  • Side discharge
  • Non-CARB Compliant/Not For Sale In California
    9 out of 10 based on 152 ratings
    Cutting deck Cutting deck material: Steel: Cutting methods: Side discharge: Cutting width: 20 inch: Cutting height min max (approximate) 0 99 3 17 inchRemove this product Remove this product; Yes; Optional; No; Model PO450N20S PO500N22S; Engine; Engine manufacturer Briggs & Stratton Briggs & Strattonoregon 120sdea041 12" 3/8 lo pro bar • pitch: 3/8" • gauge: 050 • bar length: 12" fits: poulan/poulan pro 25a 180 190 200 205 210 220 221 222 225 230 Item 266346Close Features a 475 series Briggs & Stratton Engine Side Discharge Push Mower with a 22" Steel Deck 450 Series* Briggs & Stratton 500 Series* Briggs & Stratton Push Push 20" 22" Side Discharge Side Discharge 5 Position 5 Position 7" 7" 7" 7"You May Also Like Briggs Engine Compression Specifications Briggs and Stratton engines offer horsepower ratings ranging from 3 5 horse power to more than 25 horse